Mit is jelent pontosan a „laser” szó?
A lézer „LASER” szó egy mozaik szó: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, amely indukált sugáremisszió útján történő fényerősítést jelent.
A lézer…
közönséges, rendezetlen, sokszínű, mindenfelé terjedő fénysugarak rendezésére alkalmas berendezés
A lézer fény…..
- monokromatikus, azaz egy színű,
- koherens, vagyis részecskéi egy ütemben rezegnek,
- poláros, mert egy síkban rezegnek,
- párhuzamos vagy enyhén széttartó, hiszen meghatározott irányba terjed
Milyen fajtái vannak?
A lézerek sokfélék lehetnek, az alapvető különbség azonban az egységnyi idő alatt leadott energia mennyiségében van.
Eszerint megkülönböztetünk:
- lágy lézereket: melyek 0,5-500 mW energiával dolgoznak, és a felhasznált fény hullámhossza legtöbbször a 635 nm-től a kb. 840nm-ig (vöröstől az infravörösig) terjed
- hard lézereket vagy kemény lézereket, melyek elsősorban sebészeti beavatkozások elvégzésére alkalmasak
A két lézer típus között a lényegi különbség az egységnyi idő alatt leadott energia mennyiségében van.
Kozmetikus azonban csak soft lézerrel dolgozhat, melyet a gyógyászatban már többszörösen kipróbáltak, jól bevált, mellékhatásoktól mentes, gyógyító, biostimulációs sejtregeneráló hatása van.
Nem allergizál, nem okoz sugár- vagy elektromos terhelést, nincs mellékhatása, nem okoz felmelegedést, nem roncsolja a szöveteket.
A test öngyógyító folyamatait indítja be.
Milyen hatásai vannak a lézernek?
- A lézerfénnyel besugárzott bőr fotoszintézis, illetve fotoforézis során olyan új anyagokat állít elő, melyek elősegítik a toxikus anyagok kiürülését, ezáltal méregtelenítő hatású, valamint biztosítják a bőr regenerációját.
- A sejtek élettani folyamatait fokozzák, így beindul az új sejtek képződése, csökkennek a gyulladások, ödémák, valamint fokozódik a sebgyógyulás.
- A helyesen dozírozott lézer hatására csökken a hegképződés esélye, ezért nagyon jól alkalmazható friss műtéti hegek kezelésére. A már meglévő, régi keloidos hegeket is érdemes lézer fénnyel besugározni, mert puhulni fog tőle a hegszövet.
- A kor előrehaladtával a bőr folyamatosan veszít víztartalmából, rugalmasságából. A bőr rugalmasságáért az irhában található kollagén és elasztikus rostok felelnek. Ezek a rostok az anyagcsere folyamatok lassulásával megnyúlnak, rugalmatlanná válnak. A lézer fénnyel besugárzott öregedő, petyhüdt bőr sejtjeiben a vér- és nyirokkeringést serkentjük, ezáltal az anyagcsere folyamatok felgyorsulnak, a sejtek megújulnak, a szövetek regenerálódnak.
- A szebhoreás, aknés bőr kezelésében szintén nagy segítséget nyújt a lézer fény, hiszen az előzőekben már ismertettem kiváló gyulladásgátló, fájdalomcsillapító hatását.
- A kötőszövetben található fagocita sejteket aktivizálja, melyek bekebelezik a vírusokat, ezáltal nagyon hatékony herpeszek gyógyítására, megelőzésére.
- A lézer fény által a vér- és nyirokkeringés fokozódik, a salakanyagok könnyebben kiürülnek, az akne és miteszerképződés csökken, a hatóanyagok könnyebben felszívódnak.
- Tisztítás után a szebhoreás, aknés bőr bőrvörösségét, illetve az ödémákat pillanatok alatt megszünteti.
- Gyógyítja az ekcémás bőrfelületeket.
- Javítja a sejtlégzést, a mikrokeringést, szabályozza az érfalak áteresztő képességét, jótékony hatású az érrendszeri elváltozásokra pl.: hajszálértágulatok, rosacea.
Mik azok a területek, amiket tilos besugározni?
- a szemet, mert károsítja a retinát (a bőrfelületről visszaverődő fény azonban nem károsítja a szemet)
- a rosszindulatú elváltozásokat
- az anyajegyeket
- a mellet és a pajzsmirigyet
Az akupunktúra pontok besugárzásával – a meridiánokon keresztül – átfogó, összehangolt kezeléseket végezhetünk.
Természetesen ehhez ismerni kell ezeknek a pontoknak az elhelyezkedését, bár már léteznek olyan lézerek, amelyek akupunktúrás pont-keresővel vannak ellátva, és csipognak, amikor a bőr ellenállása megváltozik.
Nagyon fontos, hogy ha ilyen kezelésre szánjuk rá magunkat, csakis hozzáértő, nagy szaktudással, gyakorlattal rendelkező szakemberrel végeztessük az akupunktúrás kezelést, ellenkező esetben erdménytelen kezelést érhetünk el és a kezelés ellenértéke az ablakon kidobott pénz lesz.
Érdemes megemlíteni Mester Endre, a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem egykori professzorának nevét, aki többek között a lézer sugár tudományos élettani vizsgálatát végezte. Ő használta először a lágy lézert égési sérülésekre, fájdalom csillapításra, sebek gyógyulásának gyorsítására és hegképződés csökkentésére. Az Ő nevéhez fűződik a lézer kollagénképződést kedvezően befolyásoló hatásának a felismerése is.